Makau – stolica światowego hazardu

Wielu myśląc o hazardzie myśli o Las Vegas. Tymczasem jest miasto, gdzie wpływy z hazardu są sześciokrotnie większe. Makau to jedna ze Specjalnych Jednostek Administracyjnych Chin, była kolonia portugalska i jedyne miejsce w Chinach, gdzie hazard jest legalny. W Chińczykach, pozbawionych tak prostych rozrywek, istnieje wielki głód hazardu. Jednymi z pierwszych pytań chińskich delegacji i biznesmenów, ale też i turystów, przybywających do Europy są pytania o lokalizację kasyn i domów publicznych.

IMG_3780
Kanton – rejs Rzeką Perłową

Do Makau dostaliśmy się przez Kanton, po chińsku Guangzhou. Lecieliśmy tam samolotem z Szanghaju. Samolot długo czekał na start z powodu burzy nad lotniskiem w Guangzhou. Tymczasem jakiś Chińczyk awanturował się z załogą twierdząc, że on ma znajomości i że ich wszystkich załatwi, że on wie, że w taką pogodę można lecieć. Taki chiński Janusz. Samolot w końcu wystartował, było ciemno, a pod nami wciąż szalała burza. Był to ciekawy widok, a wrażenie potęgował zmrok.

IMG_1509
Kanton – park Góry Białej Chmury

Kanton to miasto lezące u ujścia Rzeki Perłowej. Wpada ona do Morza Południowochińskiego, a układ ujścia rzeki powoduje, że Kanton jest naturalnych portem. W czasie, gdy Chińczycy izolowali się od zachodu, Kanton był jedynym portem, w którym zezwalano na handel zagraniczny (tzw. system kantoński obowiązujący od 1757-1842). Dziś Kanton nadal jest ważnym portem, ale dalekim od dawnej potęgi. Z rywalami takimi jak Hong-Kong czy Shenzhen niełatwo rywalizować.

IMG_1494

W Kantonie odwiedziliśmy park Góry Białej Chmury. Nazwa wzięła się z pokrywających te wzgórza częstych mgieł. Jest to miejsce pełne różnorodnej roślinności i ciekawych krajobrazów. Jedynym minusem jest pogoda. Wilgotność powietrza w tych okolicach sięga zenitu. Człowiek poci się non-stop, niczym w saunie. Byłem zasadniczo caly mokry, więć nie przeraziło mnie, gdy w pewnym momencie spadł dość ulewny, ale ciepły deszcz. Ze szczytu wzgórza można zjechać z powrotem do miasta kolejką linową.

IMG_1491
Tak wyglądałem, jeszcze zanim lunął deszcz

Kanton leży w prowincji Guangdong znanej z egzotycznej kuchni. To tutaj jada się psy, koty, robaki, ropuchy, węże itd. Jednym z ciekawszych dań jest „Walka Tygrysa ze smokiem”, czyli potrawka z węża i kota. O ludziach z Guangdogu mówi się, że „Zjedzą wszystko co ma cztery nogi, oprócz stołu, wszystko co lata oprócz samolotu i wszystko co pływa oprócz statku”. Wieczorem wybraliśmy się na spływ Rzeką Perłową by zerknąć na panoramę Guangzhou. Dawniej w rzece żyło mnóstwo perłopławów, produkujących perły i masę perłową, stąd jej nazwa.

Na drugi dzień, razem z moim towarzyszem podróży ojcem Francisem zlapaliśmy autonbus do Makau. By wjechać do Makau musimy przekroczyć przejście graniczne. Makau jest częścią Chin, ale cieszy się dużą autonomią. Portugalia przekazała Chinom Makau w 1999 i przez 50 lat obowiązywać ma okres przejściowy, a Makau cieszyć się względną wolnością. Mamy tu wolność słowa w rozumieniu zachodnim, wolny internet, demokratyczne wybory etc. Makau wystawia swoje reprezentacje w przeróżnych sportach i startuje na olimpiadzie.

IMG_1541
Kościół św. Pawła
IMG_1530
Fasada kościoła św. Pawła, jeden z symboli miasta

To co rzuca się w oczy to architektura. Typowo europejskie, śródziemnomorskie w stylu budowle, mnóstwo kościołów i nazwy ulic takie jak np. Plac św. Augustyna. W Makau wciąż w wielu miejscach spotkamy się z nazwami dwujęzycznymi – chińskimi i portugalskimi. Po portugalsku mówi już jednak tylko 2% populacji, a dominującym językiem jest kantoński – dialekt południowych Chin, najpopularniejszy po mandaryńskim  język chiński.

IMG_1548
Plac Senatorski w Makau
IMG_3841
Plac św. Augustyna – tabliczka po chińsku i portugalsku

Jednym z najciekawszych zabytków Makau są ruiny kościoła św. Pawła. Wiodą do nich długie, szerokie schody, a jedynym co zostało z kościoła jest imponująca fasada, wykonana w XVII wieku przez, uciekających przed prześladowaniami w ojczyźnie, japońskich chrześcijan. Po pożarze w 1835 roku z kościoła została właściwie ta jedna ściana. W czasie prac archeologicznych udało się odnaleźć szczątki chińskich męczenników i księży tu pracujących.

IMG_3830
Mury Twierdzy Monte

Nad ruinami kościoła dominuje Twierdza Monte, główna fortyfikacja Makau. Portugalczycy zaczęli osiedlać się w 1557 roku, co oznacza że rządzili tymi terenami przez ponad 400 lat. Twierdza Monte była jednym z filarów ich panowania nad tymi terenami. Poza tym Makau pełne jest kościołów. Znajdziemy je na niemal każdym kroku.

IMG_1556
Kaplica i latarna morska na wzgórzy fortecznym

Inną fortecą Makau jest Forteca Guia. Zbudowana w XVII wieku, wyróżnia się nieco młodszą latarnią morska z XIX wieku. Rozciąga się stąd widok na Makau i dopiero tu widać jak stłoczona jest ludność na tym skrawku ziemi. 30km2 zamieszkałe przez 650.000 ludzi. Jak sie okazuje, jest to najbardziej gęstą zaludnione miejsce na Ziemi. Widać to też spacerując wąskimi uliczkami miasta.

IMG_3804
Uliczki Makau

Nad miastem dominują kasyna. Makau już w 2009 roku przebiło pod względem obrotów z hazardu wspomniane wyżej Las Vegas. Niektóre z kasyn mają dość ciekawą architekture, ale większość to typowe szklane klocki w różnych odcieniach. Dużą część Makau zajmują jednakże dość obskurne blokowiska. Poza tym, w Makau wszędzie jest blisko. Z powodu niewielkiej powierzchni, niemal wszędzie można dojść piechotą.

IMG_1562
Widok na dzielnicę mieszkalną Makau, ze wzgórza Guia

Makau jest miejscem niezwykle ciekawym. Mix kultury i architektury śródziemnomorskiej i chińskiej daje interesujący efekt. Przykładem lokalnego dziedzictwa jest statua buddyjskiej bogini miłosierdzia, czczonej w tej okolicy, dominującej na nabrzeżu. Pochodzi z XX wieku, ale w mieście znajduje się też zabytkowa świątynia tego samego bóstwa. Sam posąg ma 32 metry wysokości i jest jednym z charakterystycznych punktów miasta.

IMG_1564
Posąg Kun Iam, bogini miłosierdzia

W Makau uderzają ceny, szczególnie gdy wjedziemy ze stosunkowo tanich Chin. Proponuje przygotować się na ceny rodem z Europy Zachodniej. Warto spróbować lokalnej kuchni ulicznej by zaoszczędzić na jedzeniu.

IMG_1532
Budynki kasyn dominują nad panoramą miasta

Z portu w Makau odpływają poduszkowce i łodzie w kierunku Hong Kongu, który znajduje się po drugie stronie zatoki. Wieczorem udaliśmy się tam, by po około godzinnej przeprawie znaleźć się w Hong Kongu.

 

Jedna uwaga do wpisu “Makau – stolica światowego hazardu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s