Ryga – zielona stolica

Ryga, stolica Łotwy to miasto niezwykle historyczne. Leżące w dogodnym dla handlu i obronności punkcie było centrum handlowym i kulturowym regionu przez setki lat. Założona w 1201, rządzona początkowo przez Arcybiskupa Rygi i Zakon Kawalerów Mieczowych stała się ważnym ośrodkiem handlowym niemieckiej Ligi Hanzatyckiej. Przez jakiś czas, po upadku Zakonu Kawalerów Mieczowych cieszyła sie statusem wolnego miasta, dopóki nie znalazła się pod wpływami Rzeczypospolitej. Od 1621 roku przechodziła z rąk szwedzkich do rosyjskich by wreszcie w 1918 roku stać się stolicą niepodległej Łotwy. Status utracony w 1940 roku po najeździe ZSRR, miasto odzyskało w 1990 roku.

IMG_20150521_165855
Moje pierwsze wrażenia z Rygi

Do Rygi przyjechałem autobusem wcześnie rano i po drzemce w mieszkaniu, które tam wynająłem na parę dni, mogłem ruszyć w miasto. To co mnie urzekło to ilość kwiatów w parkach i na skwerach, rzecz nie tak często spotykana. Miasto odwiedziłem w maju co tylko dodało uroku tym kwiatowym mozaikom.

Kościoły w Rydze reprezentują trzy dominujące tu religie. Jest ich mnóstwo, ale moją uwagę przykuł szczególnie luterański kościoł św. Piotra, ze swoją monumentalną bryłą, ozdobną bramą i imponującym wnętrzem. Zmęczony barokiem, lubię surowość gotyku. W środku odbywał się akurat koncert chórów dziecęcych z regionu. Kościół wybudowany został najprawdopodobniej na przełomie XI i XII wieku, a w późniejszych latach dodano do niego imponującą ponad 100-metrową wieżę. W XVI wieku doszło do jej zawalenia i późniejszej odbudowy.

IMG_20150521_164447
Cerkiew Narodzenia Pańskiego

Innym kościołem, który zwrócił moją uwagę, jest otoczona drzewami Cerkiew Narodzenia Pańskiego. W słoneczny dzień, szczególnie łatwo docenić walory kolorystyki i otoczenia tej świątyni. Wybudowana w 1876, jest główną świątynia protestancką Rygi. Katolicyzm w Rydze reprezentuje dużo skromniejsza katedra św. Jakuba, syna Zebedeusza. Przekazana katolikom w 1581, z inicjatywy Stefana Batorego, w czasie polskich rządów w Rydze, wróciła do protestantów, gdy z kolei w 1621 roku Rygę zajęli Szwedzi. Ponownie znalazła sie w rękach katolików w XX wieku.

IMG_20150521_175706.jpg
Wieża katolickiej katedry św. Jakuba Większego

Ryskie Stare Miasto znalazło sie na liście UNESCO, jako jeden ze znakomicie zachowanych historycznych obszarów urbanistycznych. Jednym z symboli starówki, są trzej bracia – trzy kamienice z XV wieku charakteryzujące sie pomieszaniem stylów późnogotyckiego i rensansowego.

IMG_20150521_175626
„Trzej bracia”

Na rynku miasta znajduję się jeden z głównych symboli Rygi. Siedziba Bractwa Czarnogłowych. Budynek powstał w XIV wieku jako siedziba gildii bogatych, nieżonatych kupców mających silny wpływ na politykę władz Rygi. Swoją nazwę wzięli od swojego patrona – św. Maurycego, znanego z ciemnej karnacji.

IMG_20150523_154313
Siedziba Bractwa Czarnych Głów

W budynku tym podpisano w 1921 roku Traktat Ryski, kończący wojnę polsko-sowiecką. Przed budynkiem stoi pomnik Rolanda, bohatera średniowiecznego niemieckiego eposu rycerskiego.

IMG_20150523_154142.jpg
Bractwo Czarnogłowych. Pomnik Rolanda z lewej

Podobny pomnik znajduję sie na fontannie w moim rodzinnym mieście – Prabutach. Spacerując brzegiem rzeki Dźwiny, natkniemy się na Zamek Ryski. Zbudowany w XIV wieku i wielokrotnie niszczony i przebudowywany, jest dziś siedzibą prezydenta Łotwy.

IMG_20150521_180316
Zamek Ryski

Z drugiej strony Dźwiny rozciąga się widok na panoramę miasta. Znajdziemy tam też system fontann i lokalne tereny spacerowe. Ryga, jak na 600-tysięczne miasto, jest niezwykle cicha i spokojna. Nie czułem się jak w wielkim nowoczesnym mieście, być może z powodu ilości zieleni i przyjaznego nastawienia mieszkańców.

IMG_20150521_182548
Ryga z drugiej strony rzeki Dźwiny

Innym dobrym punktem widokowym jest taras na szczycie budynku Łotewskiej Akademii Nauk. Pzypomina ona bryłą warszawski PKiN, ale jest zdecydowanie mniejszy. Okolice budynku pełne są starej drewnianej zabudowy.

IMG_20150521_185234
Łotweska Akademia Nauk

Widok z tarasu jest dość ciekawy, ale nie spektakularny. Po zejściu na dół przechodziłem obok małej cerkwi, gdzie trwało nabożeństwo. Wszedłem na chwilę i zostałem na dość długo, bo śpiew był niesamowity. Prawosławni zachowali to co my utraciliśmy w wyniku zawirowań reform liturgicznych po Soborze Watykańskim II – piękny tradycyjny śpiew liturgiczny.

IMG_20150521_173537
Więcej kwiatów

Miejscem wartym odwiedzenia jest Łotewskie Muzeum Wojny. Łotysze, są dość dumni ze swojej kolaboracji z nazistami, za bohaterów uznając między innymi łotweską dywizję SS. Biorąc pod uwagę zbrodnie sowieckie na terenie Łotwy, Niemcy wydawały się Łotyszom wyzwolicielami i rzeczywiście oferowali lepsze warunki niż Stalinowcy.

IMG_20150523_163723
W łotewskim Muzeum Wojny

Pod koniec wojny na półwyspie kurlandzkim odciętych zostało 180 tysięcy żołnierzy niemieckich z utworzonej w 1944 roku Grupy Armii Kurlandia. Walczyli tam do momentu kapitulacji Niemiec w maju 1945 roku. Był to jeden z ostatnich realnych punktów oporu III Rzeszy w Europie.

IMG_20150523_171733
Secesyjne kamienice w Rydze, Ulica Alberta

Ryga znana jest jako miasto z największa skupisko architektury secesyjnej dominującej na przełomie XIX i XX wieku, a na zachodzie znanej jako Art Noveau. Ulica Alberta jest przykładem ulicy zdominowanej przez ten styl architektoniczny.  Ślady architektury secesyjnej widać jednak niemal w każdym punkcie starej Rygi.

IMG_20150523_170106

Ryga to również miasto z niezwykle bogatą sceną kulturalną. Mieszają się tu kuchnie niemiecka, skandynawska, łotewska, rosyjska. Ceny są w porównaniu z innymi europejskimi stolicami przystępne, a jedzenie wyborne. Szczególnie przypadła mi do gustu, restauracja Lido Dzirnavas, restauracja w stylu bufetowym ze znakomitym wyborem świeżych potraw, dobrym piwem i przystępnymi cenami.

IMG_20150521_163829
Pomnik Wolności – zbudowany w 1935, przetrwał czasy sowieckie

Ryga jest miastem pięknym, pełnym kwiatów i zieleni oraz ciekawych zabytków. Podobała mi się mnogość parków i skwerów i spokojna nieśpieszna atmosfera, tego wielkiego przecież miasta. Ryga jest też dobrym punktem wypadowym do innych miejsc Łotwy.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s