Rzym to miasto, które można zwiedzać całymi dniami. Przez wieki Rzym był centrum świata najpierw antycznego, a potem chrześcijańskiego. Dzisiaj jest stolicą jednego z najbogatszych państw Europy. Zabytki świata antycznego to niewątpliwie wizytówka Rzymu. Osobny rozdział poświęciłem starożytnym bazylikom papieskim, więc nie będę do nich wracał. Pierwszym zabytkiem, który przyszedł na myśl było rzymskie Koloseum, jeden z najbardziej znanych i imponujących przykładów architektury antycznej.

Koloseum wyboduwano w 80 roku i do dziś zachwyca rozmachem porównywalnym z dzisiejszymi arenami piłkarskimi. Wbrew powszechnej opinii nie ma dowodów by odbywały się tu mordy chrześcijan takie jakie znamy z „Quo Vadis”. Na pewno odbywały się tu jednak egzekucje i od XVIII wieku koloseum pełni zasadniczo rolę miejsca pamięci. Co roku odbywają się tu papieskie drogi krzyżowe w Wielki Piątek. Co ciekawe koloseum pełniło w pewnym momencie rolę fortecy, gdy w XII wieku kupiła je bogata rzymska rodzina. W wyniku trzęsień ziemi zawaliła jedna z jego zewnętrznych ścian, odsłaniając konstrukcję trybun mogących pomieścić ponad 80 tysięcy ludzi.

Z Koloseum sąsiaduje najsłynniejsze rzymskie forum – Forum Romanum. Najstarszy plac miejski w Rzymie, miejsce publicznych uroczystości, triumfów, spotkań, knowań…Otoczony jest przez sześć ze słynnych słynnych siedmiu wzgórz rzymskich. Po prawej stronie zdjęcia powyżej widnoczny jest Palatyn. Z lewej widać pozostałości świątyni Saturna.

Oczywiście Forum Romanum to nie jedyne zachowane forum rzymskie. Nieopodal znajdują sie pozostałości Forum Augusta z widocznymi pozostałościami swiątyni Marsa. Na mapie Rzymu jest jeszcze kilka takich forów oddających starożytny charakter miasta.

Ciekawym punktem na starożytnej mapie Rzymu jest też Plac Argentyński z pozostałościami czterech świątyń. Za nimi znajdował się Teatr Pompejusza, pierwszy stały teatr Rzymu, strawiony przez ogień w 247 roku. To w nim zamordowany został Julisz Cezar.

Circus Maximus – słynny hipodrom miał swoimi rozmiarami zawstydzać nawet Koloseum. W pewnym momencie miał 650 metrów długości i mógł pomieścić do 250 000 widzów. Jego kształt i rozmiar zmieniały się przez lata, a wcześniej miał znajdować się tu Cyrk Nerona gdzie mordowano tysiącami chrześcijan. Dziś niewiele pozostało z samego hipodromu, poza wyraźnie widoczną niecką. Jest to równiez rzymskie miejsce zgromadzeń i koncertów.

Z obrzeży hipodromu rozciąga się widok na Palatyn i pozostałości pałaców cesarskich i termów.
Obok bazylik papieskich najsłynniejszym kościołem związanym z Rzymem starożytnym jest oczywiście Panteon. W obecnym kształcie jego budowę ukończono w 126 roku. Pierwotnie świątynia rzymska, od VII wieku stał kościołem chrześcijańskim. Słynnie z monumentalnej kopuły, a obecnie pochowani są tam włoscy królowie.

Rzym pełen jest mniejszych i większych zabytków antycznych. Spacerując przez Rzym na każdym kroku natkniemy się na wystające skądś pozostałości antycznej historii miasta. Czasem będzie to niewielki fragment starego muru wtopiony w nowozytny budynek innym razem pozostałości fundamentów w parku…Trudno znaleźć inne europejskie wielkie miasto, z historią tak długą i tak na każdym kroku widoczną. Pod tym względem, biorąc również pod uwagę historyczne znaczenie Rzymu, jest to miasto ze wszechmiar wyjątkowe.