Lizbona

Po wizycie w Coimbrze i Fatime wybrałem się wieczornym autobusem do stolicy Portugalii – Lizbony. Zatrzymałem sie w hostelu, w centrum, a że było już późno, a ostatni posiłek jadłem w porze lunchu wybrałem sie poszukać czegoś do zjedzenia.

Zaraz obok hostelu było coś w rodzaju sportowego baru. Głownie męska klientela, proste wnętrze, na ścianie telewizor, a na nim oczywiście piłka nożna. Do jedzenia natomiast typowo portugalska porcja. Mięsna potrawka do tego frytki, warzywa i ryż. Starczyłoby dla sumoki.

Cena też bardzo niewygórowana, a w degustacji pomógł zimny browar polecony przez miejscowego someliera. Znaczy barmana.

Widok na Lizbonę

Następny dzień zacząłem od wizyty w słynnych Lizbońskich kościołach, wśród których prym wiedzie katedra lizbońska, siedziba arcybiskupa patriarchy Lizbony.

Katedra została zbudowana na miejscu meczetu po udanej rekonkwiście Lizbony w XII wieku. Ciekawym faktem jest, że w czasie drugiej wojny światowej Lizbona mogła stać sie stolicą papiestwa. Papież Pius XII obawiając się zajęcia Watykanu przez Niemców, miał gotowe do podpisania dokumenty, w których zrzekał się urzędu papieża i polecał patriarsze Lizbony organizację nowego konklawe, w tym właśnie mieście.

Kościołów w Lizbonie jest mnóstwo i ogranicze się do mojego ulubionego, pod wezwanie św. Marii z Belem, a który jest częścią spektakularnego kompleksu klasztornego dawnego zakonu Hieronimitów. Ciekawostką jest, że to tam podpisano słynny traktat lizboński.

Klasztor oraz kościół

Sam XVI-wieczny kościół jest ogromny. Na jego terenie spoczywa słynny odkrywca Vasco da Gama.

Niedaleko kościoła znajduje się wieża Belem. Dla wyjaśnienia Belem to po prostu nazwa dzielnicy Lizbony. Sama wieża, leżąca u ujścia rzeki Tag, a wybudowana w roku 1520, miała strzec lizbońskiego portu, a przy okazji stała się symbolem miasta i portugalskich ambicji morskich. Stąd wyruszało w swoje podróże wielu odkrywców i tutaj też je kończyli.

Wieża św. Wincenta tudzież wieża Belem

Wieża służyła też za więzienie. Dwa miesiące spędził tu Józef Bem.

Słynna kawiarnia w Belem

Portugalia znana jest z Pasteis de nata, rodzaju babeczek z budyniem. Belem ma swoją własną odmianę tego przysmaku, własnie Pasteis de Belem. Jako że nie jestem koneserem, nie poznałem się na różnicy, tym niemniej deser był smaczny. Sprobowałem też lokalnego pierożka.

Kawiarnia jest ogromna, a mimo to była zatkana ludźmi.

Jedno z wielu pomieszczeń kawiarni Pasteis de Belem

Jednym z kluczowych punktów na mapie Lizbony, jest Plac Handlowy – Praca do Comercio.

Leży on nad samym brzegiem rzeki i warto go odwiedzić zarówno za dnia jak i w nocy. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Lizbony. W centrum znajduje się pomnik króla Jana I, XVIII-wiecznego króla Portugalii za którego czasów przebudowano plac, po tym jak został poważnie zniszczony w czasie trzęsienia ziemi.

Wybrałem się też do średnowiecznej twierdzy, zamku św. Jerzego. Twierdza położona jest na wzgórzu dającym walory obronne, ale również piękne widoki. Znajduje się tu też Camera Obscura, na której można podziwiać panoramę Lizbony.

Widok z murów twierdzy

Twierdza została zbudowana jeszcze przez Maurów, na ruinach starej fortecy chrześcijańskiej. W 1147 została ona zdobyta, miasto przeszło we władanie chrześcijan, a kolejni portugalscy królowie rozbudowywali fortecę.

Mury twierdzy św. Jerzego

W okolicy twierdzy zjadłem prosty lunch złożony z zupy jarzynowej i tostów. W Portugalii sporo jest kafejek oferujących takie proste i niedrogie potrawy i do takich zachodziłem w ciągu dnia.

Co innego wieczorem. Policzki wołowe w sosie winnym, jakieś piwo, można zjeść tanio i dobrze, ale też drogo i dobrze. Do tego pierożki. Choć przyznam, że wieczorem to się tak średnio najadłem. Chyba wolę pierwszą opcję.

Warto też obejść Lizbonę nocą, byle nie kręcić się po szemranych dzielnicach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s